Hakkımızda

Sahip olduğu 39 yıllık eğitim mirasını günümüz değerleri ile pekiştirerek geleceğe taşıyan bir kültür merkezi… Benimsediği çok yönlü yapı ile teknolojiden spora her alanda rekorların adı, yeniliğin öncüsü… Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi…

“Adada kıtalı gibi yaşamak” hedefiyle çıkılan yolda, Yakın Doğu Üniversitesi elde ettiği başarılar ile adını hem yerel hem de uluslararası platformlarda duyurmayı başardı. Dünyanın en prestijli üniversiteleri ile anılan Yakın Doğu Üniversitesi başarılarıyla ülke sınırlarını aşmaya, adını duyurmaya devam ediyor.

Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği (IAU), İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW) ve Uluslararası Mühendislik Eğitim Topluluğu (IGIP), Uluslararası Medikal Akreditasyon Sistemi (JCI) ve 118 ulusal ve uluslararası kuruluşa tam üye olan Yakın Doğu Üniversitesi elde ettiği başarılarla hedeflerine sağlam adımlarla yürüyor.

Çok Kültürlü Yapı İle Kültür Bileşeni…

19 fakülte, 3 yüksekokul ve 4 meslek yüksekokuluna bağlı, tıptan eczacılığa; mühendislikten mimarlığa; iletişimden hukuka toplam 220 bölümde, 124 ülkeden gelen 30 binden fazla öğrencisiyle Yakın Doğu’lu olma değerini paylaşıyor. Sürekli gelişim bilincini öğrencilerine aşılamayı hedef edinen Yakın Doğu Üniversitesi’nde öğrencilerin büyük bir kısmı burs fırsatlarından yararlanıyor. Çok yönlü bir kültür birleşeni olan üniversitede, öğrenci nüfusunun büyük çoğunluğunu ÖSYM tarafından yerleştirilerek Türkiye’den gelen öğrenciler oluşturuyor.

Uluslararası Platformda Robotlarla Yarışıyor…

Üniversitenin mühendislik fakültesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ise uluslararası organizasyonlarda Yakın Doğu Üniversitesi’ni temsil ediyor. NEUIslanders Robot Futbol Takımı da bunlardan biri olarak yerini alıyor. Yakın Doğu’nun futbolcu robotları dünyanın en büyük robotik organizasyonlarından biri olan ve robot futbolunun dünya kupası olarak adlandırılan RoboCup organizasyonunda Harvard, MIT gibi üniversitelerin takımlarıyla karşılaşıyor.

Çok Yönlü Yapısı İle Her Alanda Rekortmen…

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı da 2014-2015 sezonunda Kıbrıs Türk spor tarihinin en büyük başarılarından birine imza atarak, Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne yükseldi. 2015-2016 sezonunda Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde mücadele etmeye başlayan Kadın Basketbol Takımı, 2016-2017 sezonunda Türkiye Kupası,  FIBA Kadınlar EuroCup Şampiyonluğu ile Lig Şampiyonluğu kupalarını kazanarak bir sezonda bütün kupaları kazanan tek takım olma unvanını elde etti. 2017-2018 sezonunda 25. Cumhurbaşkanlığı Kupası ve ikinci kez Türkiye Kupası Şampiyonluğu’nu kazanan takım 5 kupanın sahibi oldu. Ayrıca, 2017-2018 sezonunda ilk defa katıldığı Kadınlar Euroleauge de mücadele ettiği B grubunu lider tamamlayarak, final-four oynama başarısı elde etti.

Kıbrıs’ın 7/24 açık ilk ve tek kütüphanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi’nde bir milyon kitap ve 150 binden fazla elektronik derginin yanı sıra dünyanın her yerinden 500 milyon kaynağa erişim imkanıyla engin bir bilgi denizi konumundadır.

Kampüs Hayatı Yakın Doğu’da Yaşanıyor…

Yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen “Bahar Şenlikleri” ile yıl boyu süren kültür-sanat ve spor etkinlikleri ile kampüse her zaman bir festival havası hakim oluyor. 25. yıl etkinlikleri kapsamında efsane grup Deep Purple’ın Yakın Doğu Üniversitesi’nde verdiği unutulmaz konser, büyüleyici bir sahne şovu gerçekleştiren dünyaca ünlü illüzyonist Peter Marvey ve muhteşem “Kuğu Gölü” balesi ile hayranlık uyandıran Moskova Klasik Rus Balesi gibi önemli etkinliklerle öğrenciler kampüs ruhunu yaşıyor.

İlklerin ve Yeniliklerin Adresi, Yakın Doğu Üniversitesi…

Kuzey Kıbrıs’ı dünya standartlarına ulaştırma hedefi ile Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs’taki ilk Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri ve Veteriner Fakülteleri’nin de kurucusu oldu. Uluslararası başarılara imza atan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi bugün bölgedeki ilk ve tek Tıp Fakültesi Hastanesi olarak uzman kadrosuyla hizmete devam ediyor. Hastane her yıl kalite, sürdürülebilir güvenilirlik ve mükemmellik ödülleri alırken; üniversitenin sadece son iki yılda uluslararası kuruluşlardan aldığı ödül sayısı 16’ya ulaştı. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi son tıp teknolojisini Kuzey Kıbrıs’a taşıyarak önemli adımlar atmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi de yine Kıbrıs’ın ilk ve tek Hayvan Hastanesi’dir. Üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin kalitesi ise uluslararası sağlık akreditasyon kuruluşu Joint Comission International (JCI) tarafından tam puanla onaylanmış olup, ilk Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’dir.